Pszichodráma - szabadon játszani!

BEMUTATKOZÁS

A reikkiről vagy a családállításról mindenki hallott, de a pszichodrámáról csak kevesen tudják, mi az. Pedig évtizedek óta sikerrel alkalmazott, tudományos alapokon álló csoportos személyiségfejlesztő önismereti módszerről van szó. Aki nem pszichológus vagy pszichiáter, annak a rengeteg szakirodalom ellenére nehéz érthető, a kérdéseikre választ adó információt találnia.

Ezt a blogot azzal a céllal hoztam létre, hogy az érdeklődők számára megismertesse a pszichodráma csodás világát, és az önmagunk felé való utazás élményére hívja az érdeklődőket. Azt remélem, hogy dramatista kollégáim is kedvet kapnak arra, hogy a blogban az érdeklődők számára is érthetően osszák meg élményeiket, gondolataikat a pszichodrámáról.

Magunkról némi információ:

Mucsi Zsófia vagyok. Csaknem 20 évvel ezelőtt lettem református lelkész, dolgoztam fiatalok és felnőttek között gimnáziumban, főiskolán és gyülekezetben is, itthon és külföldön. Tanulmányokat folytattam a csoportokkal kapcsolatosan, majd a figyelmem a mentálhigiéné felé fordult. A segítőképzés kiegészítette a teológiai tudásomat lélektani ismeretekkel és segítő gyakorlattal. Fontossá vált számomra az az egyszerű és talán nyilvánvaló igazság, hogy kapcsolatainkban létezünk. Örömeink és szenvedéseink, de fejlődésünk kulcsa is ezekben van. Kapcsolataink természete és az, hogy mi hogyan működünk bennük, megismerhető és megváltoztatható. Érdemes ebbe energiát fektetni. Az emberi kapcsolatok közül a párkapcsolat, házasság került a fókuszba a szakmai és a magánéletemben is. A transzcendens, Istennel való kapcsolat építésében a lelki vezetésről, az imádság kíséréséről van tapasztalatom és gyakorlatom.

Pszichodrámázni a mentálhigiénés képzés keretein belül kezdtem. Jelenleg felsőfokú képzésben vagyok. A segítő beszélgetéshez képest a dráma azt a szokatlan élményt nyújtja, hogy egy helyzet vagy egy kapcsolat „eljátszása” a csoport védett terében sokkal többet ad, mint ha órákig beszélünk róla. A drámában tanulható a jelenlét, annak az elfogadása, hogy a legjobb nekem is, és a számomra fontos embereknek is, ha felvállalom, ahogy éppen vagyok, és nem akarom sem többnek, sem kevesebbnek mutatni magam. Az „itt és most” átélése felszabadító, és a segítés ott kezdődik, hogy elfogadom a másikat úgy, ahogy éppen van.

Szentjóbi Ottó vagyok, eredeti identitásomban informatikus, projektvezető. Az utóbbi tizenöt évben a gépek és algoritmusok helyett egyre inkább az emberek kezdtek érdekelni. Öt éve elvégeztem a Semmelweis Egyetem mentálhigiénés szervezetfejlesztő képzését, és azóta valahogy ottragadtam óraadóként.

Néhány barátommal rácsodálkoztunk, hogy hány értékes ember szaladgál társ nélkül akarata ellenére, és segítségül kifejlesztetünk egy önismereti tréninget párkeresők számára, amelyet már negyedik éve viszünk sikerrel.  Ezen kívül az egyénileg hozzám forduló klienseknek igyekszem mentálhigiénés segítséget nyújtani.

A pszichodrámával mint terápiás módszerrel a mentál képzésen találkoztam először. Felszabadította bennem a gyereket, visszahozta kamaszkoromat, amikor a színészettel is kacérkodtam. Későbbi tanulmányaim során megragadott a vezetői kreativitás lehetősége, a módszer erőteljessége és cselekvés-központúsága – “ne beszélj róla, csináld!“. A pszichodráma asszisztensi cím megszerzése után jelenleg pszichodráma vezető tanonc vagyok. Saját csoportunkat nemrég zártuk le vezetőtársammal, és a következő csoportunkat szervezzük

Az a tapasztalatom, hogy a pszichodráma módszer méltatlanul kevéssé ismert a hétköznapokban, illetve egy csomó tévképzet társul hozzá. Ebben a blogban – majdani szerzőtársaimmal együtt – arra szeretnénk kísérletet tenni, hogy minden olvasóval megismertessük a pszichodráma módszerét, és kedvet csináljunk az önismereti fejlődés ezen útjához.

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!